Skip to content

9 Dawson TerLivingston, NJ 07039

Built 1959

Last Sale Price
$753,000
Last Sale Date
Oct 1, 2020

Property Information

Block4900
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,346
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$371,500
55%
Improvement Value:$308,000
45%
Total Assessment$679,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,621+3.1%
2024$16,118+2.5%
2023$15,724+1.9%
2022$15,431-6.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$753,000

To:

Sq Ft2,346DeedBook 20201, Page 4000

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 5118, Page 361

Property Built

Built

Year Built: 1959