Skip to content

83 Ridge DrLivingston, NJ 07039

Built 1959

Last Sale Price
$770,000
Last Sale Date
Aug 16, 2006

Property Information

Block4900
Lot50
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,292
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$369,300
58%
Improvement Value:$267,600
42%
Total Assessment$636,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,579+3.1%
2024$15,107+2.5%
2023$14,738+1.9%
2022$14,464-7.5%
Property History

Property Sale

Sale
$770,000

To:

Sq Ft2,292DeedBook 6386, Page 253

Property Built

Built

Year Built: 1959