Skip to content

1 Sterling DrLivingston, NJ 07039

Built 1938

Last Sale Price
$537,000
Last Sale Date
Sep 1, 2013

Property Information

Block4901
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,322
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$311,000
47%
Improvement Value:$347,700
53%
Total Assessment$658,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,112+3.1%
2024$15,624+2.5%
2023$15,242+1.9%
2022$14,959+20.0%
Property History

Property Sale

Sale
$537,000

To:

Sq Ft2,402DeedBook 12461, Page 6638

Property Built

Built

Year Built: 1938