Skip to content

48 Crossbrook RoadLivingston, NJ 07039

Built 1935

Last Sale Price
$638,888
Last Sale Date
May 6, 2021

Property Information

Block4901
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,306
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$283,600
51%
Improvement Value:$273,300
49%
Total Assessment$556,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,622+3.1%
2024$13,210+2.5%
2023$12,887+1.9%
2022$12,647+5.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$638,888

To:

Sq Ft2,306DeedBook 20210, Page 64688

Property Sale

Sale
$390,500
DeedBook 5810, Page 525

Property Built

Built

Year Built: 1935