Skip to content

32 Crescent RdLivingston, NJ 07039

Built 1938

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Sep 1, 1992

Property Information

Block4904
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,754
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$267,200
41%
Improvement Value:$380,100
59%
Total Assessment$647,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,833+3.1%
2024$15,354+2.5%
2023$14,979+1.9%
2022$14,700+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

To:

Sq Ft2,754DeedBook 5229, Page 656

Property Built

Built

Year Built: 1938