Skip to content

9 Larkspur PlaceLivingston, NJ 07039

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 15, 2014

Property Information

Block4904
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,648
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$268,300
61%
Improvement Value:$171,500
39%
Total Assessment$439,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,508+3.2%
2024$10,182+2.6%
2023$9,927+1.9%
2022$9,738-14.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1956