Skip to content

24 Crescent RdLivingston, NJ 07039

Built 1939

Last Sale Price
$294,500
Last Sale Date
Oct 10, 2001

Property Information

Block4904
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,527
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$265,900
55%
Improvement Value:$220,900
45%
Total Assessment$486,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,907+3.1%
2024$11,547+2.5%
2023$11,265+1.9%
2022$11,055-4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$294,500

To:

Sq Ft1,527DeedBook 5838, Page 443

Property Built

Built

Year Built: 1939