Skip to content

7 Langtree DriveLivingston, NJ 07039

Built 1960

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Jun 25, 2013

Property Information

Block5000
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,497
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$362,600
41%
Improvement Value:$527,400
59%
Total Assessment$890,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,769+3.1%
2024$21,111+2.5%
2023$20,595-5.2%
2022$21,722+32.0%
Property History

Property Sale

Sale
$660,000

To:

Sq Ft2,917DeedBook 12443, Page 4229

Property Built

Built

Year Built: 1960