Skip to content

30 Coddington TerrLivingston, NJ 07039

Built 1963

Last Sale Price
$802,500
Last Sale Date
Oct 10, 2013

Property Information

Block5104
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,499
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$368,000
56%
Improvement Value:$284,700
44%
Total Assessment$652,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,965+3.1%
2024$15,482+2.5%
2023$15,103+1.9%
2022$14,823-6.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$802,500

To:

Sq Ft2,705DeedBook 12479, Page 2489

Property Sale

Sale
$648,000
DeedBook 12369, Page 8478

Property Built

Built

Year Built: 1963