Skip to content

39 Burnet Hill RdLivingston, NJ 07039

Built 1933

Last Sale Price
$612,000
Last Sale Date
Sep 27, 2022

Property Information

Block5001
Lot68
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,461
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$277,500
53%
Improvement Value:$241,600
47%
Total Assessment$519,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,697+3.1%
2024$12,313+17.0%
2023$10,526+1.9%
2022$10,331-0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$612,000

To:

Sq Ft1,617DeedBook 20220, Page 88766

Property Sale

Sale
$449,000

From:

To:

Sq Ft1,500DeedBook 12565, Page 517Recorded7/15/2015

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 6346, Page 67

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 6213, Page 702

Property Sale

Sale
$193,500
DeedBook 5347, Page 422

Property Built

Built

Year Built: 1933