Skip to content

43 Woodland TerrLivingston, NJ 07039

Built 1921

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Sep 21, 2017

Property Information

Block5101
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,915
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$258,100
61%
Improvement Value:$167,800
39%
Total Assessment$425,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,418+3.1%
2024$10,102+2.5%
2023$9,855+1.9%
2022$9,672-2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft1,915DeedBook 20170, Page 85429

Property Built

Built

Year Built: 1921