Skip to content

197 Hillside AveLivingston, NJ 07039

Built 1924

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Oct 28, 2016

Property Information

Block5601
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,003
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$301,600
52%
Improvement Value:$278,900
48%
Total Assessment$580,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,199+3.1%
2024$13,769+2.5%
2023$13,433+1.9%
2022$13,183-3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

To:

Sq Ft2,003DeedBook 20160, Page 94737

Property Sale

Sale
$412,000
DeedBook 12306, Page 2909

Property Sale

Sale
$304,000
DeedBook 5736, Page 912

Property Sale

Sale
$193,000
DeedBook 5261, Page 183

Property Built

Built

Year Built: 1924