Skip to content

22 Downing PlaceLivingston, NJ 07039

Built 1966

Last Sale Date
Mar 11, 2016

Property Information

Block5104
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,286
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$367,700
49%
Improvement Value:$387,800
51%
Total Assessment$755,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,480+3.1%
2024$17,920+2.5%
2023$17,482+1.9%
2022$17,157+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1966