Skip to content

6 Walton LaneLivingston, NJ 07039

Built 1962

Last Sale Price
$717,000
Last Sale Date
Jun 17, 2003

Property Information

Block5301
Lot51
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,374
Acreage0.52

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$344,200
54%
Improvement Value:$288,100
46%
Total Assessment$632,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,466+3.1%
2024$14,998+2.5%
2023$14,631+1.9%
2022$14,360-8.4%
Property History

Property Sale

Sale
$717,000

To:

Sq Ft2,374DeedBook 5994, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 1962