Skip to content

199 Walnut StLivingston, NJ 07039

Built 1941

Last Sale Price
$601,000
Last Sale Date
Jun 22, 2004

Property Information

Block5301
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,389
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$253,400
43%
Improvement Value:$338,100
57%
Total Assessment$591,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,468+3.1%
2024$14,030+2.5%
2023$13,687+1.9%
2022$13,433-1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$601,000

To:

Sq Ft2,389DeedBook 6084, Page 419

Property Built

Built

Year Built: 1941