Skip to content

8 Apple Tree CtLivingston, NJ 07039

Built 1974

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 21, 2014

Property Information

Block5301
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage3,677
Acreage0.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$313,800
32%
Improvement Value:$661,300
68%
Total Assessment$975,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,851+3.1%
2024$23,129+2.5%
2023$22,564+1.9%
2022$22,145-4.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$908,000
DeedBook 6083, Page 842

Property Sale

Sale
$700,000
DeedBook 5839, Page 423

Property Sale

Sale
$590,000
DeedBook 5602, Page 387

Property Built

Built

Year Built: 1974