Skip to content

19 Windsor DriveLivingston, NJ 07039

Built 1960

Last Sale Price
$1,625,000
Last Sale Date
Jul 31, 2020

Property Information

Block5301
Lot55
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class20
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage3,905
Acreage0.57

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$355,000
22%
Improvement Value:$1,245,800
78%
Total Assessment$1,600,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$39,156+3.1%
2024$37,971+2.5%
2023$37,043+1.9%
2022$36,354+151.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,625,000

To:

Sq Ft3,905DeedBook 20201, Page 2173

Property Sale

Sale
$570,000

From:

To:

Sq Ft1,878DeedBook 20170, Page 48993Recorded6/6/2017

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 5457, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 1960