Skip to content

231 Walnut StLivingston, NJ 07039

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 28, 2009

Property Information

Block5301
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class19
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage4,086
Acreage0.58

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$302,300
31%
Improvement Value:$665,300
69%
Total Assessment$967,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,668+3.1%
2024$22,951+2.5%
2023$22,390+1.9%
2022$21,974+5.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$800,000
DeedBook 12122, Page 684

Property Sale

Sale
$174,000
DeedBook 5500, Page 868

Property Sale

Sale
$171,500
DeedBook 5172, Page 774

Property Built

Built

Year Built: 1958