Skip to content

3 Foxcroft DrLivingston, NJ 07039

Built 1961

Last Sale Date
Mar 11, 2016

Property Information

Block5500
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,711
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$299,700
52%
Improvement Value:$273,200
48%
Total Assessment$572,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,763+3.2%
2024$13,339+2.6%
2023$13,007+1.9%
2022$12,761-15.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1961