Skip to content

12 Penwood RoadLivingston, NJ 07039

Built 1959

Last Sale Price
$735,000
Last Sale Date
Oct 29, 2010

Property Information

Block5702
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,671
Acreage0.57

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$355,000
48%
Improvement Value:$387,000
52%
Total Assessment$742,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,149+3.1%
2024$17,600+2.5%
2023$17,170+1.9%
2022$16,851-4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$735,000

To:

Sq Ft2,671DeedBook 12283, Page 2217

Property Built

Built

Year Built: 1959