Skip to content

8 Carteret RdLivingston, NJ 07039

Built 1954

Last Sale Price
$840,000
Last Sale Date
Dec 19, 2014

Property Information

Block5700
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class19
Description1SS
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,581
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$367,500
41%
Improvement Value:$525,000
59%
Total Assessment$892,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,831+3.1%
2024$21,170+2.5%
2023$20,652+1.9%
2022$20,269-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$840,000

To:

Sq Ft2,931DeedBook 12533, Page 1427

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 12401, Page 9121

Property Built

Built

Year Built: 1954