Skip to content

21 Penwood RdLivingston, NJ 07039

Built 2008

Last Sale Price
$2,021,000
Last Sale Date
Nov 16, 2023

Property Information

Block5700
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class19
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage4,197
Acreage0.61

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$357,000
31%
Improvement Value:$796,900
69%
Total Assessment$1,153,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,224+3.1%
2024$27,371+2.5%
2023$26,701+1.9%
2022$26,205+21.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$2,021,000

To:

Sq Ft4,197DeedBook 20203, Page 75239

Property Sale

Sale
$1,250,000
DeedBook 12249, Page 1883

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 12122, Page 2637

Property Built

Built

Year Built: 2008