Skip to content

14 Wynnewood RdLivingston, NJ 07039

Built 1940

Last Sale Price
$443,000
Last Sale Date
Dec 11, 2008

Property Information

Block5701
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
Description2SB
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,642
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$304,700
57%
Improvement Value:$234,500
43%
Total Assessment$539,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,189+3.1%
2024$12,790+2.5%
2023$12,477+1.9%
2022$12,245+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$443,000

To:

Sq Ft1,642DeedBook 12171, Page 3771

Property Sale

Sale
$352,000
DeedBook 5831, Page 890

Property Built

Built

Year Built: 1940