Skip to content

2 Wynnewood RoadLivingston, NJ 07039

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 23, 2025

Property Information

Block5701
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,548
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$311,700
61%
Improvement Value:$203,300
39%
Total Assessment$515,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,597+3.1%
2024$12,216+2.5%
2023$11,917+1.9%
2022$11,696-4.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$585,000

From:

To:

Sq Ft1,548DeedBook 20170, Page 89490Recorded10/11/2017

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 5274, Page 153

Property Built

Built

Year Built: 1940