Skip to content

46 Wynnewood RdLivingston, NJ 07039

Built 1935

Last Sale Price
$1,210,000
Last Sale Date
Nov 1, 2024

Property Information

Block5702
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,686
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$292,300
45%
Improvement Value:$357,200
55%
Total Assessment$649,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,887+3.1%
2024$15,406+2.5%
2023$15,029+1.9%
2022$14,750+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$1,210,000

To:

DeedBook 20240, Page 68595

Property Sale

Sale
$425,000

To:

DeedBook 5739, Page 804

Property Built

Built

Year Built: 1935