Skip to content

16 Colonial WayWest New York, NJ 07093

Built 1956

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Mar 5, 2007

Property Information

Block5702
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,540
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$376,100
52%
Improvement Value:$353,500
48%
Total Assessment$729,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,846+3.1%
2024$17,306+2.5%
2023$16,883+1.9%
2022$16,569+32.0%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

To:

Sq Ft2,540DeedBook 12036, Page 9553

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5211, Page 597

Property Built

Built

Year Built: 1956