Skip to content

14 Penwood RoadLivingston, NJ 07039

Built 1958

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Jul 27, 2018

Property Information

Block5702
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,513
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$346,200
39%
Improvement Value:$534,300
61%
Total Assessment$880,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,537+3.1%
2024$20,885+50.5%
2023$13,875+1.9%
2022$13,617-5.1%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000

To:

Sq Ft2,601DeedBook 20180, Page 67376

Property Sale

Sale
$585,000
DeedBook 6267, Page 186

Property Built

Built

Year Built: 1958