Skip to content

372 W Mt Pleasant AveLivingston, NJ 07039

Built 2017

Last Sale Date
Mar 22, 2024

Property Information

Block600
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningB-1
Sq Footage---
Acreage2.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,873,500
27%
Improvement Value:$5,031,800
73%
Total Assessment$6,905,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$168,904+3.1%
2024$163,794+2.5%
2023$159,789+1.9%
2022$156,819+9.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 2017