Skip to content

68 Beaufort AveLivingston, NJ 07039

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 23, 2009

Property Information

Block600
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,282
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$231,500
64%
Improvement Value:$131,700
36%
Total Assessment$363,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,884+3.1%
2024$8,615+2.5%
2023$8,404+1.9%
2022$8,248-4.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 5965, Page 628

Property Built

Built

Year Built: 1925