Skip to content

9 Peach Tree Hill RoadLivingston, NJ 07039

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 24, 2019

Property Information

Block6100
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page61.1

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningR-L
Sq Footage---
Acreage24.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,785,000
30%
Improvement Value:$18,535,000
70%
Total Assessment$26,320,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$643,787+3.1%
2024$624,310+2.5%
2023$609,045+1.9%
2022$597,727-18.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$11,832,000

To:

DeedBook 5120, Page 152