Skip to content

68-76 Passaic AvenueLivingston, NJ 07039

Built 2002
Commercial

Last Sale Price
$1,225,000
Last Sale Date
Feb 5, 2001

Property Information

Block6101
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page63.1

Building Details

Building Class10
Description1SB
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage51,610
Acreage12.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$5,979,000
27%
Improvement Value:$16,161,000
73%
Total Assessment$22,140,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$541,544+3.1%
2024$525,161+2.5%
2023$512,320+1.9%
2022$502,799-1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$1,225,000

To:

Sq Ft51,610DeedBook 5751, Page 579