Skip to content

812 Kensington LaneLivingston, NJ 07039

Built 2001

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
May 16, 2022

Property Information

Block6101
Lot47
QualifierC007
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page61.1

Building Details

Building Class39
DescriptionBLDG#1/EXCELSR
Dwellings1
ZoningR-5B
Sq Footage2,466
Acreage32.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
29%
Improvement Value:$394,600
71%
Total Assessment$559,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,688+3.1%
2024$13,274+2.5%
2023$12,949+1.9%
2022$12,709+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$725,000

To:

Sq Ft2,466DeedBook 20220, Page 79230

Property Sale

Sale
$565,000

From:

To:

Sq Ft2,466DeedBook 20160, Page 64806Recorded8/1/2016

Property Sale

SaleMulti
$570,000
DeedBook 12054, Page 6749

Property Built

Built

Year Built: 2001