Skip to content

410 Turlington CourtLivingston, NJ 07039

Built 2001

Last Sale Price
$755,000
Last Sale Date
Jan 12, 2024

Property Information

Block6101
Lot47
QualifierC222
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page61.1

Building Details

Building Class39
DescriptionBLDG#23/EXCELSR
Dwellings1
ZoningR-5B
Sq Footage2,466
Acreage32.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$165,000
31%
Improvement Value:$371,000
69%
Total Assessment$536,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,111+3.1%
2024$12,714+2.5%
2023$12,403+1.9%
2022$12,173-3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$755,000

To:

Sq Ft2,466DeedBook 20240, Page 3841

Property Sale

Sale
$565,000

From:

To:

Sq Ft2,466DeedBook 20180, Page 18496Recorded3/1/2018

Property Sale

SaleMulti
$519,000
DeedBook 12232, Page 7628

Property Sale

SaleMulti
$505,000
DeedBook 6023, Page 181

Property Built

Built

Year Built: 2001