Skip to content

307 Binghampton LaneLivingston, NJ 07039

Built 2001

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Jul 21, 2014

Property Information

Block6101
Lot47
QualifierC079
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page61.1

Building Details

Building Class39
DescriptionBLDG#8/MAYFAIR
Dwellings1
ZoningR-5B
Sq Footage2,188
Acreage32.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
25%
Improvement Value:$486,200
75%
Total Assessment$651,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,928+3.1%
2024$15,446+2.5%
2023$15,069+1.9%
2022$14,789-2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000

To:

Sq Ft2,188DeedBook 12509, Page 5459

Property Sale

SaleMulti
$660,000
DeedBook 12083, Page 233

Property Built

Built

Year Built: 2001