Skip to content

909 Binghampton LaneLivingston, NJ 07039

Built 2001

Last Sale Price
$687,000
Last Sale Date
Jul 16, 2015

Property Information

Block6101
Lot47
QualifierC099
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page61.1

Building Details

Building Class39
DescriptionBLDG #11
Dwellings1
ZoningR-5B
Sq Footage2,188
Acreage32.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
25%
Improvement Value:$490,800
75%
Total Assessment$655,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,041+3.1%
2024$15,556+2.5%
2023$15,175+1.9%
2022$14,893-2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$687,000

To:

Sq Ft2,188DeedBook 12566, Page 4239

Property Sale

SaleMulti
$672,500
DeedBook 6360, Page 567

Property Built

Built

Year Built: 2001