Skip to content

905 Binghampton LaneLivingston, NJ 07039

Built 2001

Last Sale Price
$705,000
Last Sale Date
Feb 29, 2016

Property Information

Block6101
Lot47
QualifierC097
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page61.1

Building Details

Building Class39
DescriptionBLDG#11/MAYFAIR
Dwellings1
ZoningR-5B
Sq Footage2,188
Acreage32.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
25%
Improvement Value:$482,100
75%
Total Assessment$647,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,828+3.1%
2024$15,349+2.5%
2023$14,974+1.9%
2022$14,696-2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$705,000

To:

Sq Ft2,188DeedBook 20160, Page 23794

Property Sale

Sale
$606,875

From:

To:

Sq Ft2,188DeedBook 12472, Page 8069Recorded12/11/2013

Property Sale

SaleMulti
$646,600
DeedBook 6256, Page 25

Property Built

Built

Year Built: 2001