Skip to content

103 Regal BlvdLivingston, NJ 07039

Built 2001

Last Sale Price
$684,500
Last Sale Date
May 21, 2024

Property Information

Block6101
Lot47
QualifierC102
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page61.1

Building Details

Building Class39
DescriptionBLDG#12/BRISTOL
Dwellings1
ZoningR-5B
Sq Footage2,203
Acreage32.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
32%
Improvement Value:$357,500
68%
Total Assessment$522,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,780+3.1%
2024$12,394+2.5%
2023$12,091+1.9%
2022$11,866-4.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$684,500

To:

Sq Ft2,203DeedBook 20240, Page 31544

Property Sale

SaleMulti
$582,000
DeedBook 6099, Page 565

Property Built

Built

Year Built: 2001