Skip to content

29 Burnet StLivingston, NJ 07039

Built 1925

Last Sale Price
$593,000
Last Sale Date
May 14, 2014

Property Information

Block6900
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage3,013
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$293,400
42%
Improvement Value:$405,500
58%
Total Assessment$698,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,095+3.1%
2024$16,578+2.5%
2023$16,173-5.8%
2022$17,166+13.3%
Property History

Property Sale

Sale
$593,000

To:

Sq Ft3,012DeedBook 12498, Page 4061

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 6064, Page 815

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5528, Page 661

Property Built

Built

Year Built: 1925