Skip to content

Burnet StLivingston, NJ 07039

Commercial

Last Sale Price
$1,000,000
Last Sale Date
Mar 31, 2004

Property Information

Block6900
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningB
Sq Footage---
Acreage0.56

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$361,900
92%
Improvement Value:$30,000
8%
Total Assessment$391,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,586+3.1%
2024$9,296+2.5%
2023$9,069+1.9%
2022$8,900-30.1%
Property History

Property Sale

Sale
$1,000,000

To:

DeedBook 6059, Page 151