Skip to content

19 Forest StreetLivingston, NJ 07039

Built 1972

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Dec 30, 2009

Property Information

Block7500
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,810
Acreage0.58

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$489,200
53%
Improvement Value:$438,000
47%
Total Assessment$927,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,679+3.1%
2024$21,993+3.0%
2023$21,351+1.9%
2022$20,955-3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000

To:

Sq Ft3,810DeedBook 12235, Page 9836

Property Built

Built

Year Built: 1972