Skip to content

32 Hillside AvenueMontclair, NJ 07042

Built 1860

Last Sale Price
$890,000
Last Sale Date
Nov 15, 2020

Property Information

Block1302
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class20
Description---
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,914
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$297,500
41%
Improvement Value:$428,300
59%
Total Assessment$725,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,699+0.7%
2024$24,532+4.6%
2023$23,451+1.6%
2022$23,073+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$890,000

To:

Sq Ft2,914DeedBook 20210, Page 4578

Property Sale

SaleMulti
$289,900
DeedBook 4934, Page 459

Property Built

Built

Year Built: 1860