Skip to content

24 Hillside AvenueMontclair, NJ 07042

Built 1957
Apartment

Last Sale Price
$2,800,000
Last Sale Date
Jan 27, 2005

Property Information

Block1302
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings25
ZoningR1
Sq Footage---
Acreage1.49

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$750,000
26%
Improvement Value:$2,100,000
74%
Total Assessment$2,850,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$108,896+0.7%
2024$108,160-4.2%
2023$112,898+1.6%
2022$111,081+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$2,800,000

To:

DeedBook 6155, Page 873

Property Built

Built

Year Built: 1957