Skip to content

18 St. Lukes PlaceMontclair, NJ 07042

Built 1967

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
May 5, 2014

Property Information

Block1406
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description---
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,632
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
41%
Improvement Value:$286,300
59%
Total Assessment$486,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,549+0.7%
2024$16,437+4.6%
2023$15,712+1.6%
2022$15,459+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$460,000

To:

Sq Ft2,632DeedBook 12498, Page 8085

Property Sale

SaleMulti
$217,500
DeedBook 5436, Page 441

Property Built

Built

Year Built: 1967