Skip to content

39 No. Mountain AvenueMontclair, NJ 07042

Built 1900
Apartment

Last Sale Price
$385,500
Last Sale Date
Jan 25, 1996

Property Information

Block1507
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings14
ZoningR3
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$420,000
31%
Improvement Value:$930,000
69%
Total Assessment$1,350,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$45,941+0.7%
2024$45,630+4.6%
2023$43,619-3.0%
2022$44,983+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$385,500

To:

DeedBook 5404, Page 634

Property Built

Built

Year Built: 1900