Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
14 Walden PlaceMontclair, NJ 07042
Last Sale Date
Dec 24, 1992
Property Information
Block304
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---
Building Details
Building Class10
Description---
Dwellings15
ZoningR3
Sq Footage---
Acreage---
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$480,000
26%
Improvement Value:$1,349,400
74%
Total Assessment$1,829,400
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $62,254 | +0.7% |
| 2024 | $61,834 | +4.6% |
| 2023 | $59,108 | +1.6% |
| 2022 | $58,157 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.