Skip to content

590 Valley RoadMontclair, NJ 07043

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Dec 24, 1996

Property Information

Block1711
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningNC
Sq Footage7,000
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$581,500
28%
Improvement Value:$1,528,800
72%
Total Assessment$2,110,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$71,814+0.7%
2024$71,328+4.6%
2023$68,184+1.6%
2022$67,086+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$925,000
DeedBook 5436, Page 946

Property Sale

SaleMulti
$600,000
DeedBook 5254, Page 738

Property Sale

SaleMulti
$910,000
DeedBook 4903, Page 861

Property Built

Built

Year Built: 1950