Skip to content

383 Up. Mountain AvenueMontclair, NJ 07043

Built 1899

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Nov 20, 2020

Property Information

Block1810
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,513
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$315,200
44%
Improvement Value:$400,800
56%
Total Assessment$716,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,365+0.7%
2024$24,201+10.0%
2023$21,997+1.6%
2022$21,643+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$950,000

To:

Sq Ft2,513DeedBook 20210, Page 15533

Property Sale

SaleMulti
$789,000
DeedBook 12158, Page 6331

Property Sale

SaleMulti
$375,000
DeedBook 5564, Page 499

Property Sale

SaleMulti
$265,000
DeedBook 5263, Page 160

Property Sale

SaleMulti
$259,000
DeedBook 4915, Page 347

Property Built

Built

Year Built: 1899