Skip to content

16 Munn StreetMontclair, NJ 07042

Built 1920

Last Sale Price
$1,085,000
Last Sale Date
Oct 3, 2022

Property Information

Block2212
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description---
Dwellings3
ZoningOR3
Sq Footage3,500
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,500
29%
Improvement Value:$420,600
71%
Total Assessment$594,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,217+0.7%
2024$20,081+4.6%
2023$19,195+1.6%
2022$18,886+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,085,000

To:

Sq Ft3,500DeedBook 20220, Page 92203

Property Sale

SaleMulti
$550,000
DeedBook 12375, Page 601

Property Built

Built

Year Built: 1920