Skip to content

491 Bloomfield AvenueMontclair, NJ 07042

Built 1923
Commercial

Last Sale Price
$1,530,000
Last Sale Date
Sep 12, 2014

Property Information

Block2212
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage12,985
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$438,400
25%
Improvement Value:$1,283,500
75%
Total Assessment$1,721,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$58,596-6.2%
2024$62,436+6.2%
2023$58,768+1.1%
2022$58,149+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$1,530,000

To:

Sq Ft14,901DeedBook 12516, Page 5494

Property Sale

SaleMulti
$995,000
DeedBook 12316, Page 3963

Property Built

Built

Year Built: 1923