Skip to content

49 Montague PlaceMontclair, NJ 07042

Built 1907

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 13, 2006

Property Information

Block2301
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description---
Dwellings3
ZoningR2
Sq Footage3,157
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$226,200
42%
Improvement Value:$317,800
58%
Total Assessment$544,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,512+0.7%
2024$18,387+4.6%
2023$17,577+1.6%
2022$17,294+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 5149, Page 281

Property Built

Built

Year Built: 1907